Imieniny: Juliusza Marceliny Marcjanny Adriana Makarego Juliana Marcelina Alicji
Św. Julian, męczennik
imię starorzym. Iulianus
Św. Julian, męczennik, pochodził z rzymskiej rodziny zamieszkałej w Antiochii stolicy Syrii. Przymuszony przez rodziców do małżeństwa, za obopólną zgoda ze swą małżonka Bazylissą, postanowił żyć w dziewictwie (podobne postanowienia w hagiografii nie należą do rzadkości). Podczas krwawego prześladowania chrześcijan przez Dioklecjana zadenuncjowano go, iż w swoim domu dawał schronienie kapłanom. Będąc w więzieniu swoją wiarą nawrócił m. in. 20 żołnierzy rzymskich.
Po torturach ścięty mieczem w roku 305 (?).
Św. Adrian, opat
imię łac. od nazwy miejscowości Hadria koło Wenecji
Św. Adrian, opat znany również pod imieniem Hadrian urodził się w północnej Afryce. Beda Czcigodny uważa, że był Berberem. Gdy miał około 10 lat, jego rodzina uciekła do Neapolu przed arabskim najazdem. w bardzo młodym wieku wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru i został opatem Niridanum, na wyspie Nisida w Zatoce Neapolitańskiej. Poznał cesarza Konstansa II, który wprowadził go w otoczenie papieża św. Witaliana, którego został doradcą.
Dwukrotnie oferowano mu arcybiskupstwo Canterbury, odmówił twierdząc, że jest niegodny takiego stanowiska i zaproponował na nie swojego przyjaciela, św. Teodora z Tarsu. Papież zgodził się pod warunkiem, że Adrian zostanie jego doradcą. Obaj wyruszyli z Rzymu w maju 668r. Przybyli do Anglii w 669r. Został opatem u św. Piotra i Pawła, opactwa ufundowanego przez św. Augustyna z Canterbury (zniszczonego w czasie reformacji w XVI w.).
Adrian i Teodor nawrócili wielu pogan. Ponadto Adrian oprócz studiów biblijnych, nauczał języka angielskiego, matematyki, poezji i astronomii.
Zmarł 9 stycznia 710r., został pochowany w klasztornym kościele. Jego grób stał się miejscem licznych cudów, a ciało podczas otwarcia grobu w 1091r. znaleziono w nienaruszonym stanie.
Św. Andrzej, biskup
gr. andréas męski, mężny, dzielny, odważny
Św. Andrzej, biskup (1302-1374) pochodził z możnego rodu florenckiego Corsinich. Po okresie burzliwej młodości wstąpił do karmelitów bosych. „Tak spełnił się sen jego matki, która przed urodzeniem syna ujrzała wilka wstępującego do pewnego klasztoru we Florencji. W progu zamienił się on w baranka.” Po studiach w Paryżu i Awinionie, mając 22 lata, przyjął święcenia kapłańskie. Został prowincjałem. W parę lat później, mimo protestów i ucieczki, biskupem Fieście. Miłosierny i energiczny, kilkakrotnie godził zwaśnione między sobą włoskie miasta.
Zmarł 6 stycznia 1374 r. Jego ciało spoczywa we Florencji w kaplicy ufundowanej przez jego rodzinę. Urban VIII zaliczył go w poczet świętych w 1629 r., ale jego bullę podał do publicznej wiadomości dopiero Benedykt XIII w 1724 roku. W rocznicę śmierci Andrzeja we Florencji odbywa się wspaniała procesja z jego relikwiami.
W IKONOGRAFII przedstawiany jest w stroju biskupim. Jego atrybutami są pastorał, wilk i baranek.
Bł. Alicja le Clerc, dziewica
ang. Adelheid (Adelajda) co oznacza: niewiasta o szlachetnym obliczu i usposobieniu
Alicja le Clerc urodziła się 2 lutego 1576 roku we Francji, w szlacheckiej rodzinie katolickiej Jana le Clerca, lorda Roville-aux-Chênes, i Anny Sagay. Były to czasy niespokojne i obojętne religijnie. Dlatego Alicja nie interesowała się religią. Ciągłe przemarsze wojsk rujnowały okolice i deprawowały ludzi. Alicję pociągał świat i jego złudne uroki. Rodzice nie zabraniali jej zabawy i swobody. Jednak dziewczyna nie znajdowała w tym zadowolenia. Trafiła na pobożnego kapłana, który tak nią pokierował, że zrozumiała konieczność zmiany życia. We współpracy ze św. Piotrem Fourierem zaczęła pomagać chorym, opuszczonym i zaniedbanym dziewczętom. W sąsiedniej parafii pomagała proboszczowi, który objął zaniedbaną parafię i skutecznie nad nią pracował. Zgłosiły się współpracowniczki, które później dały początek nowemu zgromadzeniu Kanoniczek Regularnych od Najświętszej Maryi Panny.
Szkoły zakładane przez kanoniczki nauczały, wychowywały i przygotowywały dziewczęta do życia. W 1603 r. zatwierdził je kardynał Karol Lotaryński, a następnie w 1621 r. Stolica Święta.
Alicja, wyczerpana pracą i umartwieniami, zmarła w 1622 r. Beatyfikował ją papież Pius XII w 1947 roku.
Bł. Paulina Jaricot
łac. żeński odpowiednik imienia Paulus, czyli Paweł – paulus mały, drobny
Inni patroni dnia
Bł. Antoniego Fatati bpa Ancony († 1484)
Św. Marcelina bpa Ancony († ok. 550)
Św. Marcjany dz. m. († ok. 303)
Św. Piotra bpa Sebasty († 391)
℗ Św. Julian, męczennik ℗ Św. Adrian, opat ℗ Św. Andrzej, biskup ℗ Bł. Alicja le Clerc, dziewica