ŚWIĘCI ZNANI I MNIEJ ZNANI
Święta Rita
w Sądeckim Białym Klasztorze
Ks. Andrzej Szaraj
Kiedy równo rok temu, decyzją księdza biskupa Andrzeja Jeża zostałem posłany z Pustkowa Osiedla do parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu, chcąc podzielić się tą nowiną z księdzem proboszczem Romanem Woźnym, w odpowiedzi usłyszałem od niego takie słowa: A to tam jest święta Rita!
Po ubiegłorocznych wakacjach, podejmując pracę w sądeckim kościele, który został wybudowany jako dziękczynienie za 700 lat Nowego Sącza, od razu zorientowałem się, że święta Rita odbiera tutaj szczególne nabożeństwo. W każdy drugi czwartek miesiąca do naszej świątyni zjeżdżają się tysiące wiernych, by z czerwonymi różami w rękach oddawać cześć włoskiej świętej i by przedstawiać jej długie litanie próśb czy podziękowań podczas nowenny Kult świętej Rity w naszej parafii pojawił się już od samego początku konsekrowania świątyni, bowiem jej wizerunek w cudownym obrazie 22 maja 1993 poświęcił ksiądz Biskup Piotr Bednarczyk. Fundatorką obrazu była pani Janina Habela – Juin, urodzona w Nowym Sączu, mieszkająca przez długi czas we Francji. Jej decyzja o ufundowaniu obrazu świętej była wotum wdzięczności za łaski otrzymane od Boga przez wstawiennictwo świętej Rity, szczególnie za łaskę pełnej wolności dla Polski, o którą fundatorka prosiła w dniach stanu wojennego w ojczyźnie. Obraz namalowany został przez sądeckiego artystę Bernarda Wójcika, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wizerunek świętej Rity powstawał około dwa miesiące, namalowany został techniką olejną, złocenia wykonano 24 karatowym złotem, pszczoły i róże wyryte dłutem. Całość zdobień dopełniły rzeźbione winogrona w drewnianej płycie. W październiku 2015 roku podjęto prace konserwatorskie obrazu. Obraz od momentu pojawienia się w kościele, nie był niczym zabezpieczony, więc wierni dotykali złoconych zdobień bezpośrednio, jak i pocierali o niego święcone róże, co poczyniło niemałe zniszczenia. Jest to dowodem ogromnej czci pobożnych wiernych i potęgi wiary w moc wstawiennictwa świętej Rity.
Na przestrzeni kolejnych lat kult świętej z Cascii rozwijał się, co doprowadziło do podjęcia kolejnych inicjatyw przez duszpasterzy parafii Matki Bożej Niepokalanej. We wrześniu 2016 roku uroczyście wprowadzono do kościoła nowe relikwie świętej przywiezione z Cascii. Niezwykłym wyrazem popularności kultu świętej Rity jest jej ogród Różany przed kościołem. Został on poświęcony w dzień odpustu ku czci świętej, 21 maja 2017 roku. Codziennie, a szczególnie wiosną i w lecie, można zauważyć modlących się wiernych przy figurze św. Rity w różanym ogrodzie.
19 maja 2019 roku nasza świątynia staraniem księży proboszczów i wikariuszy odpowiedzialnych za kult świętej z Cascii, została przez księdza biskupa Andrzeja Jeża ogłoszona pierwszym w Polsce Sanktuarium Świętej Rity. Przepełnieni radością z tego faktu, dostrzegamy jeszcze większy wzrost kultu „naszej już” świętej w Nowym Sączu. Liczne pielgrzymki, grupy indywidualne przybywające ze swoimi troskami, trudnymi sprawami i kłopotami przed obraz świętej są na to najpiękniejszym dowodem. Zapraszamy do świętej Rity w Nowym Sączu w każdy drugi czwartek miesiąca oraz zawsze, kiedy tylko poczujecie, że święta Rita może pomóc w życiowych kłopotach i zakrętach. Święta Rito – módl się za nami!
ŚWIĘCI ZNANI I MNIEJ ZNANI
Św. Rita, wdowa, zakonnica
wł. zdrobnienie od Margerita Małgorzata
Św. Ryta, wdowa, zakonnica, jedna z najbardziej popularnych świętych na świecie. Urodziła się około 1380 roku w rodzinie ubogich górali w Rocca Porena, niedaleko Cascii (Umbria) jako jedyne dziecko. Na życzenie rodziców wyszła za mąż. Związek był nieudany. Porywczy brutalny mąż był powodem jej dramatów. Zginął zabity w porachunkach wendety Ryta była matką dwóch synów, z którymi miała kłopoty wychowawcze. Bojąc się, by nie kontynuowali wendety prosiła Boga, aby raczej zabrał ich ze świata, niż mieliby stać się zabójcami. Zmarli podczas epidemii.
Rita jako trzydziestokilkuletnia wdowa wstąpiła do zakonu augustianek. Odznaczała się posłuszeństwem, duchem modlitwy i cierpliwości. Będąc prostą i niewykształconą osobą, osiągnęła szczyty kontemplacji. Pewnego dnia podczas modlitwy przed Ukrzyżowanym, którego postać była na fresku, cierń oderwał się z korony Jezusa i wbił się w jej czoło. Ta bolesna rana szczególny stygmat była powodem jej niesłychanych cierpień przez 15 lat. Zmarła na gruźlicę 22 maja 1457 roku w Cascii. Tam spoczywa jej ciało nienaruszone do dziś. Sanktuarium Świętej, obejmujące jej rodzinny dom w Rocca Porena oraz klasztor i kościół w Cascii, w którym została pochowana, jest miejscem tłumnych pielgrzymek. Beatyfikowana w 1627 roku, kanonizowana w 1900. Św. Ryta jest patronką w sprawach trudnych i beznadziejnych. Jest opiekunką wielu dzieł charytatywnych i bractw.
W IKONOGRAFII święta przedstawiana jest w stroju zakonnym w czarnym habicie i w białym welonie, z cierniem na czole. Jej atrybutami są: dwoje dzieci, krucyfiks, cierń, figa, pszczoły róża.
Inni patroni dnia
Św. Attona bpa w Pistoli († 1143)
Św. Bazyliszka m. († IV w.)
Św. Fulka († XII w.)
Św. Heleny dz. († V w.)
ŚwŚw. Kasta i Emila, mm. († III w.)
Św. Marcjana bpa († 127)
Św. Romana op. († VI w.)
ŚwŚw. Piotra od Wniebowzięcia, Jana Machado, mm. w Japonii (†1617)