Wydarzenia z życia Parafii
„Chcemy być apostołami pokoju”
Pod hasłem zawartym w tytule będziemy przeżywać tegoroczną edycję Kolędników Misyjnych. Spójrzmy również na logo Kolędników Misyjnych Diecezji Tarnowskiej. Począwszy od tegorocznej edycji, Kolędnicy Misyjni diecezji tarnowskiej będą mieć swoje logo, bogate w symbolikę:
a) KMDT – skrót od Kolędnicy Misyjni Diecezji Tarnowskiej
b) cztery gwiazdki w kolorach misyjnych -symbol kontynentów i łączności z całym Kościołem powszechnym oraz rodziną ludzką;
c) napis „A na ziemi pokój” to słowa, które wyrażają podstawowy cel działania pod sztandarem Kolędników Misyjnych. Chodzi o budowanie pokoju poprzez działanie „dla innych”. Zbieramy nie tylko ofiary na projekty, których adresatami są głównie ubogie dzieci, ale tworzymy wspólnotę z innymi, którzy przynależą do różnych grup parafialnych.
d) Dzieciątko Jezus z Sanktuarium w Jodłowej – Kolędnik Misyjny staje się apostołem pokoju poprzez rozwijanie kultu Dzieciątka Jezus, które uczy nas żyć tak, aby Boże Narodzenie trwało nieustannie w naszym życiu. Mamy stawać się ludźmi, którzy żyją logiką Ewangelii, to znaczy potrafią błogosławić i żyją Błogosławieństwami.
Autorem logo i hymnu Kolędników Misyjnych jest ks. Maksymilian Lelito, który niegdyś był wikariuszem w naszej parafii. Obecnie pracuje on w Wydziale Misyjnym Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
Tegoroczna edycja Kolędników Misyjnych przebiegać będzie pod hasłem: „Kanda dia kindzunu”. Słowa te odnoszą się do wspólnoty, która tworzy pokój. Takiego Kościoła potrzebuje świat, w którym tyle wojen i łez – śpiewają w tym roku kolędnicy na zakończenie scenki.
Niektóre postacie występujące w scence to członkowie wspólnot istniejących w parafiach, którzy działając wspólnie, pomagają misjom.
Wszyscy, bez względu na naszą różnorodność jednoczymy się w Kościele wokół Jezusa. Dzieci przebrane za Afrykańczyków przypominają nam i dają za wzór do naśladowania postać ks. Jana Czuby, który pracując w Kongo, głosił Dobrą Nowinę i budował pokój na afrykańskiej ziemi. Zginął on śmiercią męczeńską, bo nie opuścił swych parafian w czasie wojny domowej. Brak postaci Świętej Rodziny w tegorocznej scence spowodowany jest tym, że kolędnicy będą szukać Maryi z Dzieciątkiem i Józefa w odwiedzanych rodzinach.
Kolędnicy Misyjni wesprą w tym roku funkcjonowanie szpitala w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej, szkoły dla dzieci głuchoniemych w Kamerunie, placówki dla dzieci z niepełnosprawnością w Kazachstanie, a także szkoły i świetlicy parafialnej w Kongu, Republice Środkowoafrykańskiej, Tanzanii i Boliwii. Z zebranych funduszy sfinansowane zostanie ponadto dożywianie dzieci, budowa i wyposażenie sal lekcyjnych, utrzymanie nauczycieli i formacja katechistów w placówkach prowadzonych przez tarnowskich misjonarzy. Ponadto wszyscy będą mogli wesprzeć ogólnopolski cel Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, jakim jest pomoc dzieciom w Kolumbii.
W tym roku Kolędnicy Misyjni nie będą pukać do drzwi domów naszej Parafii, gdyż zbyt mało dzieci zgłasza się do współpracy. Trudno zebrać chętnych na pełne 2 grupy. Z tego względu będziemy kolędować jedynie podczas wszystkich Mszy świętych w kościele 6 stycznia 2024 roku.
Małgorzata
Listopad to miesiąc, w którym KSM ma swoje Święto Patronalne. Jest nim Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W tym roku wypadło ono 26 listopada. Tego dnia udaliśmy się do Tarnowa na wspólne świętowanie razem z innymi Oddziałami z naszej diecezji. Podczas uroczystej Mszy Świętej w tarnowskiej Katedrze 63 kandydatów złożyło Przyrzeczenie KSM stając się w ten sposób pełnoprawnymi członkami naszego Stowarzyszenia. Z naszego Oddziału uczynili to Paweł Wolak i Patryk Kędzior. Podczas dalszych obchodów zostały im wręczone Odznaki oraz legitymacje.
Po co to wszystko? Ponieważ Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży nie jest tylko grupą parafialną skupiającą młodzież, ale organizacją działającą także w wymiarze diecezjalnym i ogólnopolskim. Ma swój statut, godło, zawołanie i osobowość prawną, a kieruje nim Krajowa Rada na czele z Prezydium KR. Członkiem Stowarzyszenia może zostać każdy katolik świecki pomiędzy 16. a 30. rokiem życia po złożeniu przyrzeczenia, które brzmi:
„Uroczyście przyrzekam pracować nad sobą, aby móc całym życiem wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, czynić dobro ludziom, być dobrym członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży”.
W spotkaniach oddziałów parafialnych może uczestniczyć także młodzież przed 16 rokiem życia, by poznawać ducha stowarzyszenia i uczyć się, jak „przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie” (zawołanie KSM).
KSM w Polsce został powołany do istnienia 10.10.1990 roku z inicjatywy ks. Antoniego Sołtysika, jednak jego historia sięga jeszcze czasów międzywojennych. 16.12.1993 roku erygowano Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Tarnowskiej, które w tym roku obchodzi swoje 30-lecie. Obecnym Asystentem diecezjalnym jest ks. Michał Dziewit, a Prezesem Magdalena Żelichowska z Bochni. Razem z pozostałymi członkami Zarządu Diecezjalnego i podlegającymi jemu Sztabami dbają o rozwój, formację i działanie naszego Stowarzyszenia.
Dzień przed naszym świętem, czyli 25 listopada wybraliśmy się do Tarnowa, gdzie Arena Jaskółka stała się miejscem spotkania ludzi młodych w ramach Diecezjalnego Dnia Młodzieży „Rusz Duszę”. Była i radosna integracja i strawa duchowa (jedną z konferencji głosił nawet nasz rodak, ks. Stanisław Kłyś).
Następnie adorowaliśmy Chrystusa w Najświętszym Sakramencie a na koniec odbyła się Msza Święta pod przewodnictwem księdza biskupa Andrzeja Jeża. 2 grudnia wzięliśmy udział w I Turnieju Koszykarskim KSM DT w Starym Sączu. Rozegraliśmy mecze m.in. z drużynami z Lisiej Góry, Nowego Sącza i Bochni. Na 16 drużyn biorących udział w turnieju zajęliśmy 5 miejsce.
W grudniu także tradycyjnie piekliśmy i dekorowaliśmy nasze świąteczne pierniczki, które rozprowadzamy wraz z siankiem na wigilijny stół. Mamy nadzieję, że będą smakowały.
Życzymy błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego!
Wydarzenia z życia Parafii