Czwartek – 3 Lipiec 2025 – 184 dzień w roku
Św. TOMASZA APOSTOŁA (Święto)
INTENCJE – Lipiec 2025
Módlmy się, abyśmy umieli coraz lepiej rozeznawać, by dobrze wybierać drogi życia i odrzucać to, co oddala nas od Chrystusa i Ewangelii.
Intencje
700
W 15. rocznicę ślubu Marzeny i Krzysztofa z podziękowaniem za łaski z prośbą o dalsze łaski i błogosławieństwo Boże |
1800
Za powołanych kapłanów i siostry zakonne z naszej parafii o Boże błogosławieństwo i dary Ducha Świętego i o nowe powołania | |
POZA PARAFIĄ | |
Śp. Krystyna Zawora od Marii Przywara z Rodziną Śp. Zdzisław Świstak od Koleżanek i Kolegów z Wydziału Żywic Aminowych i Formaliny Firmy Lerg Śp. Irena Kurzawa od Rodziny Laska Śp. Władysław Cyran od Wnuczki Katarzyny z Rodziną Śp. Marian Kokoszka od Mieszkańców Bloku 55 z klatki 3 Śp. Genowefa Uryasz od Siostry Janiny |
Czytania na dziś
Do przemyślenia z dzisiejszych czytań
■ „Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”.Żeby uwierzyć, trzeba zaufać: całkowicie, we wszystkim, do końca. Niekoniecznie trzeba wkładać dłoń w przebity bok Jezusa czy palec w ślady po gwoździach. Tomasz uwierzył, bo zobaczył. Ja też mogę zobaczyć Jezusa podczas Eucharystii lub adoracji, w sakramentach świętych i wyznać sercem za Tomaszem: „Pan mój i Bóg mój”.
Różaniec 7-8/2025 Komentarz: s. Luiza Borucka CSL
Patron dnia
Św. Tomasz, Apostoł
aram. toma bliźniak; hebr. t'om; gr. Thomas
Św. Tomasz, Apostoł (+ ok. 67) Zwany także Didymos, "Bliźniak". Należał do ścisłego grona Dwunastu Apostołów. Ewangelie wspominają go kilkakrotnie: kiedy jest gotów pójść z Jezusem na śmierć (J 11,16); w Wieczerniku podczas Ostatniej Wieczerzy (J 14,5); osiem dni po zmartwychwstaniu, kiedy ze sceptycyzmem wkłada rękę w bok Jezusa (J 20,19 nn); nad Jeziorem Genezaret, gdy jest świadkiem cudownego połowu ryb po zmartwychwstaniu Jezusa (J 21,2). Według tradycji św. Tomasz ewangelizował Fartów (Iran). Dotarł do Indii, gdzie poniósł męczeńską śmierć w Kalaminie (?). Pochowano go w Mailapur (dzisiaj przedmieście Madrasu). W III wieku relikwie przeniesiono do Edessy, potem na wyspę Chios. W 1258 roku krzyżowcy przewieźli je do Ortony w Italii.
Św. Tomasz jest patronem Indii, Portugalii, Urbino, Farmy, Rygi, Zamościa; architektów, budowniczych, cieśli, geodetów, kamieniarzy murarzy stolarzy małżeństw, teologów.
W IKONOGRAFII św. Tomasz przedstawiany jest jako młodzieniec (do XIII w. na Zachodzie, do XVIII w. na Wschodzie), później jako starszy mężczyzna w tunice i płaszczu. W prezentacji ikonograficznej powraca wątek "niewiernego" Tomasza. Atrybutami Świętego są: kątownica, kielich, księga, miecz, serce, włócznia, którą go przeszyto, zwój.
Św. Rajmund Gayrard, prezbiter
Imię pochodzenia germańskiego, wywodzące się od słów „ragin”, czyli zrządzenie losu i „munt” – opieki.

Rajmund urodził się w Tuluzie około 1050 r. W młodym wieku został kantorem w kościele Saint-Sernin. Gdy owdowiał, został kanonikiem i służył w różnorodnych dziedzinach: zbudował przytułek dla obcokrajowców, dwa mosty na rzece Hers, przede wszystkim zaś kontynuował i niemal do końca doprowadził budowę bazyliki. Konsekrowano ją w 1096 r.
Zmarł w Tuluzie 3 lipca 1118 r., nie doczekawszy się ukoronowania całego dzieła. Jego lokalną cześć zaaprobował w 1652 r. papież Innocenty X.
Św. Leon II, papież
gr. leon lew lub od leos lud

Leon pochodził z Sycylii. Wybrano go po śmierci św. Agatona. Konsekrowano go, gdy legaci papiescy wrócili z soboru konstantynopolitańskiego. Według Liber Pontificalis miał dar wymowy, dobrze znał Pismo święte, języki łaciński i grecki oraz był współczujący dla ubogich. Jesienią 682 r. rozpisał listy w sprawie uznania soborowych uchwał przeciwko monoteletyzmowi. Chętnie się przy tym powoływał na działalność swego poprzednika, Agatona. Załagodził też trwający od dłuższego czasu spór z biskupami Rawenny, a w samym Rzymie zadbał o kilka kościołów (m.in. św. Bibiany na Eskwilinie).
Zmarł po dziesięciomiesięcznym pontyfikacie, w dniu 3 lipca 683 r. Został pochowany w bazylice św. Piotra. Przez pomyłkę z datą translacji relikwii Leona Wielkiego znalazł się w Martyrologium Rzymskim pod dniem 28 czerwca.
Inni patroni dnia
Św. Anatola bpa Laodycei († 458)
Św. Datusa bpa Rawenny († IV w.)
Św. Heliodora bpa Altino († IV w.)
Św. Józefa Nyen m. w Indochinach († 1838)
Św. Leona II pp. († 683)
Św. Tryfona m. († III w.)
Jan Paweł II na 27 tydzień

Ogromnie wiele zależy od tego, jaką każdy z was przyjmie miarę swojego życia, swojego człowieczeństwa
Ważne wydarzenia
Brytyjska Gresley „Mallard” A4 pobiła aktualny do dziśiaj światowy rekord prędkości lokomotywy z napędem parowym (203 km/h).
3 VII 1949
W katedrze lubelskiej doszło do „cudu lubelskiego”.
3 VII 1961
Urodził się 30-milionowy obywatel Polski.
Gdzie mieszkamy
Bibliografia
Biografie świętych opracowano z wykorzystaniem:
- 1 – Święci na każdy dzień – Ks. Wincenty Zaleski SDB – Wydawnictwo Salezjańskie
- 2 – Sanktuaria Polskie – Ks. Wincenty Zaleski SDB – Wydawnictwo Salezjańskie
- 3 – Internetowej Liturgii Godzin
- 4 – Tygodnik Niedziela
- 5 – Dwumiesięcznik Przymierze z Maryją
- 6 – Miesięcznik Różaniec